Виховна година
Тема: « ВІЛ – реальність»
Занадто швидко свічка догорає –
Твоє життя цим обриває
А були ж плани і великі мрії!
Нема тепер уже й надії…
Твоя вже свічка догорає,
Бо тіло й душу СНІД з'їдає.
Цілі:
- ознайомити учнів з проблемою поширення ВІЛінфекції у світі, Україні ; дати інформацію про
шляхи поширення вірусу імунодефіциту та заходи
профілактики;
- сформувати гуманне й толерантне ставлення до
ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД;
89
- виробляти уміння захисту від СНІДУ і
утверджувати моральні принципи в поведінці учнів.
Обладнання: брошури, вирізки з газет, запис на
дошці, малюнки, плакати, відеоматеріали,
роздатковий матеріал, ТЗН
Хід заходу.
I. Організаційний етап.
Легка музика.
Виходять 3 учня, читають вірші
Хто здоровий, той сміється
Все йому в житті вдається.
Він долає всі вершини –
Це ж чудово для людини.
Хто здоровий, той не плаче,
Жде його в житті удача,
90
Він уміє працювати,
Вчитись і відпочивати.
Бо здоров’я – це прекрасно,
Здорово, чудово, ясно.
І доступні для людини
Всі дороги і стежини.
Підсилюється музика, йдуть зі сцени.
II. Мотивація
( Виступ 3 учнів біля дошки)
Розповідь про Настю
Настя була звичайною дівчинкою. Батьки її
займались бізнесом, і, маючи великі гроші, ні в
чому не відмовляли донечці. Будучи дитиною,
Настя мало чим відрізнялась від дітей-однолітків —
хіба що дорожчим та моднішим одягом. Проте
дорослішати Настя почала швидше. З восьмого класу
91
почала ходити на дискотеки, відвідуючи найдорожчі
та наймодніші нічні клуби, зустрічатися з хлопцями.
Незабаром почалися і статеві стосунки.
І Настя вважала себе дорослою, тому і думала,
що всі дорослі розваги саме для неї. Почала палити,
іноді випивала, часто міняла статевих партнерів.
Один з партнерів запропонував наркотики, Настя не
відмовилась. Згодом вона опинилася в тенетах
наркотиків. Шукала собі подібних, разом курили,
кололись, «ловили кайф».
Прокинувшись одного ранку, Настя, окрім
головного болю, відчула й загальну втомленість.
Вона одразу ж кинулась до дзеркала. Відображення в
дзеркалі було жахливе, та і стан дівчини не кращий, а
збільшені лімфовузли, зрозуміло, не надавали
обличчю ніякої привабливості, а тільки
спотворювали його. За день нічого не змінилося. У
Насті не було апетиту, почався сухий безперервний
кашель.
92
Не змінилося нічого на краще й за декілька днів,
стало тільки гірше. Дівчина втрачала координацію,
різко пригнічувалась або, навпаки, збуджувалась.
Настя вирішила звернутись до терапевта. Оглянувши
дівчину, лікар направив її у венерологічний диспансер.
Вона подумала, що це якась помилка, проте до
венеролога пішла
А далі були нескінченні коридори
диспансеру, кабінети лікарів, досить неприємні
розмови, консультації, аналізи.
Вирок був громом серед ясного неба.
Отямившись в одному з кабінетів, Настя вже не
пам'ятала, як вона туди потрапила, у вухах дзвеніли
останні слова лікаря — її вирок: «У вас СНІД».
Вчитель : Сьогодні ми з вами поговоримо про
захворювання, яке вважається чумою XX—XXI
століть. Воно стало захворюванням, повідомлення
про яке заповнило пресу, телебачення та радіо,
93
захворюванням, про яке відкрито говорять, але на яке
й досі не знайшли лікування. Спробуємо сьогодні на
уроці дізнатися, чи є у Насті майбутнє.
III. Основні сторінки
Вчитель: Синдром набутого
імунодефіциту (СНІД). Перші збудники хвороби
СНІД були виділені у 1983 році. Вірус отримав
назву вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ). Він
вбиває імунні клітини, тим самим робить
організм беззахисним. Організм не може
боротися з іншими інфекціями і гине від них.
Перегляд відео фрагменту «Захисти себе
СНІД»( з 0,29с. по 2,13с.)
1. Сторінка «Історія виникнення»(розповіді
дітей)
1–й учень. Синдром набутого імунодефіциту
вперше було зафіксовано в США у 1983 році.
Протягом двох місяців хворий помер. Сьогодні за
94
добу у світі чотириста тисяч чоловік заражується
цією хворобою. Збудником є вірус, що має вигляд
спіральки у трикутній серцевині. Він носить назву
(вірус імунодефіциту людини) і має три типи: ВІЛ
1 та ВІЛ 2, що є дуже поширеними у Західній
Європі, та ВІЛ 3, на який страждають переважно
американці та африканці. Вірус вражає Тлімфоцити, що служать для його розмноження, та
макрофаги, що розносять його по організму. Сам
по собі СНІД не є смертельною хворобою, але
функціонування його вірусу у організмі впливає
на імунну систему так, що навіть проста нежить
може призвести до смерті людини.
2- й учень. Історій виникнення СНІДу є
декілька. Наприклад, те, що американські вчені
створили вірус і вирішили дослідити його дію в
організмі людини. Дія цього вони ввели вірус
ув'язненим неграм. За час перебування у в'язниці
негри спілкувалися з іншими ув'язненими, вели
95
статеве життя. Через деякий час медики виявили
вірус ВІЛ у всіх ув'язнених, що контактували з
нефами. Потім у Америці була амністія, і частину
хворих випустили з в'язниці. Вони почали
спілкуватися з людьми, вести статеве життя, ходити
на медичні процедури, взагалі, вести життя
нормальних людей. Ось звідки, за однією з версій,
бере свій початок вірус СНІДу.
3 -й учень. Зараження людей від шимпанзе.
Дослідники проблеми СНІДу в США вважають, що
вірус ВІЛ-їнфекції з'явився в результаті зараження
людей від шимпанзе у Центральній Африці під час
масових убивств мавп, які проводилися в 1930-ті
роки.
Перегляд відео фрагменту « Україна без
СНІДУ»(до пісні)- до 1,45с.
2. Сторінка «Керуй своїм життям.»
96
(дві колонки на дошці або два ватмана на яких
записується все що говорять учні)
1) Шляхи передачі ВІЛ
2) Шляхи запобігання ВІЛ
(учасники називають шляхи передачі і шляхи
запобігання після цього роздають листівки «Керуй
своїм життям», які зазделегіть приготували 2
учня)
Ø Шляхи передачі
Важливо також знати шляхи передачі інфекції:
І. Трансплацентарний — шлях передачі інфекції від
матері до дитини.
2. Статевий — зараження відбувається, коли один з
партнерів хворий на СНІД.
3. Трансфузійний — зараження відбувається під
час переливання крові від хворої людини.
97
4. Професійний СНІД передається в разі халатного
поводження хірургів під час операцій,
недодержання правил асептики й антисептики.
Ø Шляхи запобігання ВІЛ- інфекції.
(учениця - плакат)
Основна умова— Ваша поведінка.
1.Статеві контакти— найбільш розповсюджений
шлях передачі вірусу. Тому надійний спосіб
запобігти зараження— уникати випадкових
статевих контактів, використання презерватива.
2.Внутрівенно вживання наркотиків не тільки
шкідливо для здоров'я, але і значно підвищує
можливість зараження вірусом. Як правило, ті хто
вводять внутрішньовенні наркотики,
використовують загальні голки і шприци без
їхньої стерилізації.
98
3.Використання будь-якого інструментарію
(шприци, системи для переливання крові) як у
медичних установах, так і в побуті при різний
маніпуляціях (манікюр, педикюр, татуювання,
гоління тощо) де може міститися кров людини,
зараженого ВІЛ, потрібно їхня стерилізація. Вірус
СНІДу не стійкий, гине при кип'ятінні миттєво,
при 56С градусах протягом 10 хвилин. Можуть
бути використані і спеціальні дезрозчини. Спирт
не знищує ВІЛ.
4.Перевірка донорської крові обов'язкова.
3. Сторінка « Так, ні, вагаюсь.»
(вчитель зачитує твердження. Якщо відповідь так,
- учасники піднімають табличку червоного
кольору, якщо ні, - учасники піднімають табличку
зеленого кольору; якщо вагаюсь, - учасники
піднімають табличку жовтого кольору).
99
ВІЛ передається від ВІЛ-позитивної людини
через…
1. рукостискання.
2. спільне користування верхнім одягом
3. обійми.
4. спільне користування фонтанчиком для
питної води.
5. спільне користування голками та шприцами
для ін’єкцій.
6. плавання у басейні.
7. чхання і кашель.
8. спільне користування рушником, милом,
мочалкою.
9. незахищений статевий акт.
10. домашніх тварин.
11. посуд та їжа.
12. спільне користуванням унітазом.
13. захищений статевий акт.
100
14. спільне користування голками для
татуювання, проколювання вух лезом для гоління.
15. постільну та натільну білизну.
16. переливання крові.
17. поцілунки.
18. комарів та інших комах.
19. вживання алкоголю підвищує ризик
інфікування ВІЛ.
20. ВІЛ-позитивні люди є загрозою для
суспільства.
21. від ВІЛ – позитивної матері до дитини.
Так – 5 9 14 16 19 21.
4. Сторінка «Життя поруч.»
Психологами було проведено опитування.
На запитання «Чи вважаєте ви, що більшість ВІЛінфікованих становить загрозу для суспільства?»
ствердну відповідь дали 62% опитаних, а «ні» –
тільки 38%
101
(Кожен з трьох учасників отримує
невеликі картки паперу – 9 карток.)
Учасники записують те, що є сенсом їхнього
життя: дім, сім'я, робота, захоплення, стосунки з
друзями, плани та бажання на майбутнє, заняття
спортом, туризм, кохана людина, батьки, улюблені
страви, улюблені заняття, імена близьких,
коханих, друзів.
Вчитель : Уявіть себе на місці людини, яка
дізналась, що вона є ВІЛ-позитивною. Як
змінюється життя такої людини? Що відбувається
з планами, надіями, цінностями, як змінюються
стосунки з іншими людьми?
Людина вчиться жити з цим статусом.
Спочатку ніби ніяких змін не відбувається, але
проходять тижні, місяці, роки, здоров’я слабшає,
життєвої енергії стає все менше. Перед людиною
постає проблема вибору: вона змушена від чогось
102
відмовлятися, щоб підтримати свій організм. Вона
вирішує без чого вона може обійтись.
(учасники вибирають і відкладають 3 картки.
Дивляться з чим вони залишились)
Вчитель : Але ВІЛ продовжує жити і
розмножуватись в організмі вражаючи все нові і
нові органи та системи. І людина знову вирішує,
від чого відмовитись.
(учасники відкладають ще 3 картки; з чим ви
залишились?)
Вчитель : Наступає такий період, коли
імунна система слабшає, розвиваються різні
хвороби.
(учасники відкладають ще 3 картки; з чим ви
залишились?)
103
Вчитель: ВІЛ – інфекція переходить у
СНІД,і вже не людина вирішує, як жити далі, а
хвороба.
(учасники забирають картки один в одного що у
вас залишилось чи достатньо цього щоб жити
повноцінно?)
Вчитель: Те що відбулося було лише грою. Я
вірю, що ви приймете правильне рішення, якщо
ризикована ситуація матиме місце у вашому
житті. Я вірю, що ВІЛ\СНІД обмине вас, ваших
рідних та знайомих. Усе це було грою і
закінчилося разом з грою. З'єднайте всі свої
картки разом. Все залишилося з вами.
5. Сторінка «Чи є ризик?.»
(Групи учнів отримують завдання-ситуацію, яку
треба обговорити в групі і презентувати всьому
колективу.
Обговорення за планом:
104
- ступінь ризику;
- як вчинити в даній ситуації;
- як би відреагували ви?
- Що ви запропонуєте?
Ситуація № 1
- Юля дружить з Оксаною, яка є носієм ВІЛінфекції. Мама Юлі, дізнавшись про це , вимагає
від неї розірвати дружні стосунки з Оксаною.
Прокоментуйте! Висловіть свою думку!
Ситуація № 2
- Дмитро відвідує школу. Він є ВІЛпозитивним. Дмитро не виглядає хворим, але
швидко втомлюється. Він продовжує ходити до
школи, але не знає чи потрібно розповідати
комусь про те, що він ВІЛ-інфікований.
Прокоментуйте! Висловіть свою думку!
Ситуація № 3
105
- Ніна почала зустрічатися з Леонідом. Вона
знає, що Льоня мав вже статеві зносини з іншими
дівчатами. Прокоментуйте! Висловіть свою
думку!
Перегляд відео « Анти – СНІД» 1,01с.
Потрібно боротися з інфекцією, а не з
людиною. ВІЛ-позитивні потребують
толерантного ставлення до себе. На ризик
інфікування не впливають ні стать, ні статус, ні
спосіб життя, ні расові сексуальні вподобання.
Тільки від нас самих, від нашого розуміння ризику
та нашої поведінки залежить наше здоров’я
Пісня» Не бійся жити»
Вчитель : «Тож нехай сьогоднішня
профілактична програма примусить вас вдуматись
і допоможе йти в житті тільки правильною
дорогою.»